KAYSERİ İL MEM ARGE

STEM ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

STEM ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kayseri’de Scientix Projesi Kapsamında

STEAM Çalıştayı Düzenlendi

Avrupa’da fen ve matematik öğretiminde sorgulama temelli eğitimi yaygınlaştırmayı amaçlayan Scientix portalı yöneticilere, öğretmenlere, ailelere ve fen ve matematik eğitimi ile ilgilenen tüm kişilere açıktır. Bu kapsamında ilimizde Osman Düşüngel Mesleki Eğitim Merkezinde 31 Ekim-2 Kasım 2017 tarihleri arasında Scientix STEAM çalıştayı düzenlendi. Çalıştayın açılışına Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Scientix Proje Ekibinden Dr. Tunç Erdal AKDUR, Esra KAYIŞ, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sezai ÇAMDALI, Şube Müdürü Nurettin ŞAHİN, ArGe ekibi öğretmenleri ile ortaokul, lise ve meslek liselerinde görev yapan fen bilgisi, fen ve teknoloji, fizik, kimya, biyoloji ve matematik branşları ile elektrik-elektronik, bilişim, mobilya-iç mekan tasarımı ve makine-metal teknolojisi alan öğretmenlerinden toplam 50 kişi katıldı.

Kayseri İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sezai ÇAMDALI’nın çalıştayda yaptığı konuşmada, farklı okullarda ve farklı branşlardan katılan öğretmenlerimizin STEAM çalıştayı sayesinde öğrencilerine fen, teknoloji, mühendislik, matematik alanlarında öğrendikleri bilgilerini bir arada kullanabilme, problem çözme, buluş yapabilme ve ürün geliştirme gibi öz yeterliliklerini geliştirmelerine katkı sağlayacaklarını ifade etti. Sayın ÇAMDALI “Uluslar arası yapılan PISA ve TIMS gibi problem çözme ve üst düzey düşünme becerilerini ölçen sınavlarda öğrencilerin başarılı olması için bilimsel düşünme becerilerin gelişmesi ve uygulamaya yönelik çalışmaları öğretmenlerin açacakları ufuklarla mümkün olabilecektir. Bundan dolayı öğretmenlerimizin çalışmalarına güvenimiz tamdır.” dedi.

Açılışın ardından program, çalıştaya katılan öğretmenlerin daha önceden hazırlamış oldukları STEAM materyallerinin tanıtımıyla devam etti. Program Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Scientix Proje Ekibinin Scientix Portalı’nın tanıtım sunumuyla devam etti.

Scientix Çalıştayı, sorgulama temelli fen ve matematik eğitiminde kalıcı öğrenmeyi sağlayan uygulama temelli, öğrenci merkezli yaklaşımı benimsemektedir. 3 gün süren çalıştayda proje ve materyal hazırlama yöntemleri hakkında bilgilendirmenin ardından öğretmenlerin grup çalışması ile projeler geliştirerek eğitim planı hazırlama ve hazırladıkları projeleri sunmalarına imkan sağlandı.

Kapanış toplantısına katılan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Osman MALKOÇOĞLU “İlimizde öğretmenlerin eğitim alabilmeleri ve kendilerini geliştirebilmeleri için STEAMMAKER Eğitim Merkezine sahibiz. Bu çalıştaya katılmak isteyen öğretmenler içerisinden seçilen bu 50 öğretmen arkadaşımız çok şanslı.  Bundan dolayı bu arkadaşlarımızın okullarında STEAM projeleri geliştirmelerini, eğitim-öğretime dahil etmelerini ve öğrencilerin disiplinlerarası öğrenme becerilerini geliştirmelerinde öncülük yapmalarını bekliyorum. 3 gün içerisinde geliştirdiğiniz projeler bunu yapabileceğinizin göstergesi niteliğindedir. Başarılarınızın devamını diliyorum. Bu kapsamda bütün öğretmenlerimiz için hizmetiçi eğitim olarak STEM Temel Eğitimi, STEM İleri Seviye Eğitimi ve STEM Eğitici Eğitimleri yıl boyunca devam edecektir.” dedi. Bütün katılımcılara Scientix Katılım Sertifikası takdim edilerek çalıştay sona erdi.

05-11-201705-11-201705-11-201705-11-201705-11-201705-11-201705-11-201705-11-201705-11-201705-11-201705-11-201705-11-2017

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.