KAYSERİ İL MEM ARGE

Okullarımızda Yapılmayan Spor Dallarını Geliştirme

"Bilinmeyen Spor Dalı Kalmasın"
Okullarımızda Yapılmayan Spor Dallarını Geliştirme

 

 

21. yüzyılda yaşanan teknolojik gelişmeler nedeniyle insanların hareket zorunluluğu önemli ölçüde azalmış, kol  gücünün  yerini  makineler  ve  elektronik  sistemler  almaya  başlamıştır. Diğer  taraftan  akıllı telefon,  televizyon, tablet  ve bilgisayar,  insanlarda  yeni  bağımlılıklara  yol  açmışlar   ve özellikle   çocuklarda ve gençlerde oyun oynama  ve  spora ayrılması  gereken  zamanın  daralmasına neden  olmuşlardır. Hâlbuki gerek bedensel gerekse ruhsal gelişme için hareket bir zorunluluktur. Bu yapılamadığı takdirde bir takım olumsuzlukların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Spor gençlerin sorumluluk duygusunu arttırır. Ayrıca saldırganlıklarını frenlemelerine, öfkelerini kontrol edebilmelerine yardımcı olur. Bunların yanı sıra, dikkat dağınıklığının önüne geçilmesine de yardımcı  olur.  Spor yapan  çocuklar  derslerinde  daha  verimli  olurlar, boşa vakit geçirmezler. Takım ruhuna sahip olurlar, bu yüzdende kendilerini yalnız hissetmezler. Ayrıca, yaşıtlarına göre daha az hastalıklara yakalanırlar ve daha çabuk iyileşirler. Gençlerin dünyaya bakışları değişecektir, olaylara  yaklaşımları  çok  daha  serinkanlı  olacaktır.   Yediklerine,   içtiklerine   dikkat edeceklerdir ve  bu  sayede  kaliteli  besleneceklerdir.  Bütün  bunların  yanı  sıra  spor,  gençlerin  çok  fazla ihtiyaç   duydukları  ifade  yeteneği  ve kendine  güven  duygusunu   arttıracaktır.Çocukların daha fazla zevk aldığı etkinlikleri bulmak, başarıyı daha fazla yükseltir

 

 

PROJE ADI:

Ø  Okullarımızda yapılmayan spor dallarını geliştirme (yaygınlaştırma) projesi

 

PROJEYİ HAZIRLAYAN KURULUŞ:

 

Ø  Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü-Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü

 

PROJEYE ALINACAK SPOR DALLARI:

 

Ø  Atıcılık,Badminton,Cimnastik ,Bisiklet,Bocce,Dart ,Eskrim,Beyzbol –Softbol,Hokey ,Hemsball,Okçuluk,Oryantring,Kort ve Masa Tenisi,Korfbol,Yüzme,Kayak vs.(Spor Dalları Çoğaltılabilir)

PROJENİN YASAL DAYANAĞI:

 

Ø  Millî Eğitim Temel Kanunu (14/6/1973 tarihli ve 1739 sayılı)

 

Ø  Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği(8 Haziran 2017)

 

Ø  Okullar Hayat Olsun Projesi (13 Aralık 2011)

 

Ø  21.05.2010 tarihli ve 27587 sayılı M.E.B. Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliği,

 

Ø  13.05.2011 tarih ve 2205 sayılı Halk Eğitimi Faaliyetlerinin Uygulamasına Dair Yönerge,             

 

Ø  03/05/2016 tarih ve 4962193 sayılı MEB GSB İş birliği Protokolüne, dayanılarak hazırlanmıştır.

PROJE KONUSU:

Ø  Sportif etkinliklerin hem beden hem de zihin gelişimine olumlu bir etken olduğunu bildiğimiz çağımızda öğrenci ve yakınlarını bu önemli faktör konusunda farkındalık oluşturarak ilgili bireyleri ilgi alanlarına uygun spor etkinliklerine yönlendirilebilmesi için hazırlanmış bir çalışmadır.

 

Ø  Birçok öğrenci spora meraklı olması ve sporla ilgilenmesine rağmen bu alanda ileriye dönük adımlar atmamaktadır/atamamaktadır. Sporun büyük bir endüstri olduğu günümüzde kabiliyeti olan öğrenciler bu alanda kariyer yapabilmeleri sağlamak,okullarımızda bireysel olarak az sayıda öğrenci tarafından uygulanan spor faaliyetlerini geliştirebilmek , yaygınlaştırabilmektir.

PROJENİN GEREKÇESİ:

Ø  İlin spor alt yapısını geliştirmek,branşı gelişmekte olan spor dalları olan,üniversitede okuyan,  mezun atanamamış kişilere  istihdam sağlamak, öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirerek onları, kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak,obeziteyi önlemek, okul müsabakalarının sayısını artırarak sosyal, sportif etkinlikleri desteklemek amacı ile okullarımızda yapılmayan (Gelişmekte olan) spor dallarını yaygınlaştırmak.

PROJENİN AMACI:

 

Ø  Sporu bir turnuva, basit şenlik aracı olmaktan çıkarıp ilgili öğrencilerin yıl boyu uğraşabilecekleri   bir konuma getirmek.

Ø  Öğrencilerin  kişisel  ve sosyal  gelişimlerinin  desteklenmesi,

 

Ø  Öğrenciler  arasında  sosyal  uyumun  sağlanması,

 

Ø  Sporun akademik  başarıya  engel  teşkil  etmediğinin  kavratılması

 

Ø  Fiziksel  gelişimin  yanı  sıra  hızlı  karar verme,  cesaret,  özgüven  gibi  özellikler   kazandırma

 

Ø  Özgüveni  ve yardımlaşmayı  geliştirirken  paylaşımı  da  güçlendirme.

Ø  Başarılarda alınan alkışlar, ödüller, sporcunun özgüvenini artırırken takım için yapılan mücadele sorumluluk   duygusu  yaratma.

Ø  Başarı  kazanmak  için  birlikte   mücadele  etmeleri  bencilliği  yok  etme.

 

Ø  Vucudu  zinde  kılarak  topluma   sağlıklı  ve başarılı  bireyler   kazandırma

PROJENİN HEDEFLERİ:

ØKabiliyetli öğrencilerin gelişimine/profesyonelleşmesine katkı  sağlamak

Øİlin sportif alandaki başarısınıyükseltmek

ØGelişmekte olan  spor dallarını yaygınlaştırma

ØHer öğrenciye lisans çıkarmak(8 Yıl İçerisinde Her Bir Öğrencimizin En Az Bir Branşta Lisans Alması)

 

ØMilli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, protokol imzalamıştı. Protokole göre 5. sınıfta yetenek testine tabi tutulacak öğrenciler, en az bir spor dalına yönlendirilecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı, yetenekli öğrencinin lisansını çıkaracak. 

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.