KAYSERİ İL MEM ARGE

ÖĞRETMENLER İTALYA’DA HealthEDU SAĞLIKLI BESLENME EĞİTİMİNE KATILDI

ÖĞRETMENLER İTALYA’DA HealthEDU SAĞLIKLI BESLENME EĞİTİMİNE KATILDI

<span >Litvanya’da faaliyet gösteren eMundus Derneğinin koordinatörlüğünde 2016 yılı Eylül ayında uygulanmaya başlayıp halen yürütülmekte olan HealthEDU projesi öğrenci, ebeveyn ve eğitim kurumu çalışanlarına sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve tutumları kazandırmayı hedeflemektedir. Bir Erasmus+ projesi olan HealthEDU projesinin ortakları arasında Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, İspanya ve İtalya’dan farklı kurumlar yer almaktadır. Proje kapsamında anaokulu ve ilkokul düzeyinde sağlıklı beslenme ile ilgili çalışmalar gerçekleştiren öğretmenler İtalya’nın Floransa şehrinde düzenlenen “Sağlıklı Beslenme” eğitimine katıldılar. Her gün farklı bir mesleki eğitim merkezinde gerçekleştirilen eğitimler yine bu merkezlerdeki uzman yemek hazırlama eğitmenleri tarafından gerçekleştirildi. Eğitimler esnasında katılımcılar sağlıklı beslenme ile ilgili iyi örnekleri paylaşma, kültürel benzerlikleri ve farklılıkları değerlendirme imkanı buldular. Ziyaret edilen mesleki eğitim merkezlerinde gerçekleştirilen eğitimlerde katılımcılar İtalyan mutfağına ait sağlıklı yemeklerin hazırlanışını deneyimleme fırsatı elde ederek  günümüzde hızla yükselen yeni bir akım olan Yavaş Yemek kavramını detaylı olarak tartışma ve uygulama olanaklarını değerlendirdiler. Projede öncelikli olarak Okul Öncesi ve İlkokul Eğitiminde Sağlıklı Beslenmenin Geliştirilmesi ve Uygulanmasına Yönelik Yenilikçi Öğretim Yöntemi geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Avrupa Sağlıklı Beslenme Günü, Dünya Su Günü ve Dünya Gıda Günü gibi önemli günler Kayseri’de sayıları giderek artan proje katılımcısı Anaokulu ve İlkokullarda HealthEDU projesi kapsamında Sağlıklı Beslenme temasıyla kutlanmaktadır.

 

Birçok yerel projenin yanı sıra çok sayıda Avrupa Birliği projesini de başarıyla uygulayan Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ortak kurum olarak dahil olduğu POSITIVE projesinin Yöntemsel Materyal toplantısı farklı faydalanıcı okullardan temsilcilerin katılımıyla Kayseri STEAM Merkezinde gerçekleştirildi. Genç bireyler üzerine çalışan tüm meslek dersi öğretmenlerinin, pedagogların ve rehber öğretmenlerin “Pozitif Ebeveynlik” konusundaki yeterliliklerinin artırılmasını hedefleyen projede bu amaç için başvuru kılavuzu niteliğinde bir Yöntemsel Materyal hazırlanmaktadır. Yöntemsel Materyalin geliştirilmesi ve ilgili paydaşlara tanıtılması için düzenlenen toplantıda ilgili meslek dersi öğretmenlerine çocuk gelişimi veya benzer derslerde etkin olarak kullanabilecekleri Real Care Baby III Plus bebek temel bakım simülatörü de tanıtıldı. STEAM merkezindeki toplantıya katılan meslek dersleri öğretmenleri eğitimden sonra simülatör bebeği bizzat deneme ve uygulama fırsatı elde ettiler. Simülatörün kendi alanlarında eksikliği hissedilen büyük bir yöntemsel materyal eksikliğini gidereceğini belirten katılımcılar projenin bu bakımdan yenilikler getirdiğini belirttiler. Katılımcılar bu bebeğin örneğin bebek bakım merkezleri ve Çocuk Esirgeme Kurumu gibi farklı kurumlardan tarafından kullanılma potansiyeli bulunduğunu belirttiler. Toplantı sonucunda elde edilen görüş, öneri ve geri bildirimler Vilnius, Litvanya’da düzenlenen proje toplantısında ilgili kurumlarla paylaşılarak Yöntemsel Materyalin geliştirilmesinde önemli bir adım geride bırakılmıştır. Koordinatör ülke Litvanya’da eMundus Derneği tarafından Litvanya’daki ilgili bakanlıkların temsilcilerine proje çalışmalarının sunulması  ve tanıtılması için Türkiye ekibini Ekim ayında ülkelerine davet etmiştir. 

 

23-06-201723-06-201723-06-201723-06-201723-06-2017

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.