KAYSERİ İL MEM ARGE

‘HER SINIFIN BİR YETİM KARDEŞİ VAR’(HSBYKV) PROJESİ KOORDİNATÖRLER TOPLANTISI

İl Milli Eğitim müdürlüğümüzün Ar-Ge projelerinden, ‘ Her Sınıfın Bir Yetim kardeşi Var’(HSBYKV) projesi, ilçe ve proje koordinatörleri istişare ve ödül töreni Şehit Cennet Yiğit İmam Hatip Ortaokulu konferans salonunda yapıldı. Toplantıya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Osman Malkoçoğlu, İstanbul İnsani Yardım Derneği(İHH) genel merkezden Yetim Birimi Başkanı Reşat Başer, Kayseri İHH Şubesinden yönetim kurulu üyesi ve Yetim Birimi Sorumlusu Musa Yılmaz, ilçe koordinatörleri ve başarılı okulların koordinatörleri katıldı. 
‘HER SINIFIN BİR YETİM KARDEŞİ VAR’(HSBYKV) PROJESİ KOORDİNATÖRLER TOPLANTISI

YETİM PROJESİNDE TÜRKİYE’DE 4.SIRADAYIZ

İl Milli Eğitim müdürlüğümüzün Ar-Ge projelerinden‘ Her Sınıfın Bir Yetim kardeşi Var’(HSBYKV) projesi, ilçe ve proje koordinatörleri istişare ve ödül töreni Şehit Cennet Yiğit İmam Hatip Ortaokulu konferans salonunda yapıldı. Toplantıya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Osman Malkoçoğlu, İstanbul İnsani Yardım Derneği(İHH) genel merkezden Yetim Birimi Başkanı Reşat Başer, Kayseri İHH Şubesinden yönetim kurulu üyesi ve Yetim Birimi Sorumlusu Musa Yılmaz, ilçe koordinatörleri ve başarılı okulların koordinatörleri katıldı.  

Ülkemizdeki tüm okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, özel okul ve Kur’an kursu öğrencilerinin katılabildiği bu kampanyayla bir sınıftaki öğrenciler her ay harçlıklarından biriktirdikleri 100 lira ile yetim kalmış bir çocuğun ihtiyaçlarını yıl boyunca karşılayabiliyor.

Öğrencilerimize sosyal sorumluluk kazandırmak için Milli Eğitim Bakanlığımızın paydaşı olduğu projenin paydaşları, İnsani yardım Derneği(İHH), Eğitim Bir-sen Sendikası ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte yürüttüğü “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi 6.yılına girdi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Ar-Ge birimi projenin takibini ve tanıtımını yapıyor, Eğitim Birsen Sendikası Kayseri teşkilatı yönetimi ve üyeleri ile eğitim kurumlarında; il Müftülüğü, ilçe müftülükleri Kur’an Kursu ve camilerdeki hayır sahipleri ile Kayseri İHH şubesi ise lojistik destek, tanıtım ve koordinasyonda aktif olarak rol alarak sahipleniyor. Kayseri’deki eğitim kurumları ve camilerdeki gönüllülerle yaklaşık 800 yetime sahip çıkılıyor. Projede destek sıralamasında İstanbul, Ankara ve Sakarya’dan sonra Kayseri 4. Sırada yer alıyor.

İyilikte Yarışan Sınıflar” İl Milli Eğitim bünyesinde koordinasyon sistemi ile yürüyor. Her ilçenin, her okulun bir proje koordinatör öğretmeni var. İl ve ilçelerde proje koordinatörleri ile bu güne kadar 53 toplantı, öğrencilere 270 proje sunumu ve okullara 85 ziyaret gerçekleştirildi.

‘İyilikte Yarışan Sınıflar’ sloganıyla okullarda hayat bulan bu proje ile yoksul ülkelerdeki ihtiyaç sahibi 20 binden fazla ihtiyaç sahibi yetime ulaşıldı.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Osman MALKOÇOĞLU, HSBYKV projesi ile ilgili olarak: “ Yaklaşık 6 yıldır takip ettiğimiz, kıymetli gördüğümüz bir proje. Çocuklarımıza değerler eğitimi kapsamında kazandıracağımız; yardımlaşma, dayanışma ve verme alışkanlığı bu küçücük desteklerle olacak. Esasında sadece yetime değil, öğrencilerimize ve kendimize de iyilik yapıyoruz. Sizler okullarınızda aktif olursanız, birçok yetimi mağduriyetten kurtarmış olacak; onlar için umut olacaksınız. Eğitim bu projelerle daha bir nitelik kazanır. Çocuklara vereceğimiz değerler eğitimi bu ve benzeri projelerle daha etkili bir şekilde verilebilir.” açıklamasında bulundu. Ayrıca MALKOÇOĞLU, “Bu projeye destek veren herkes takdiri hak ediyor. Biz sadece sembolik olarak projede öğrenci kapasitesine göre en fazla yetime sahip çıkan okullarımızı davet ettik. İsterdik ki projede aktif olan bütün okul koordinatörlerimiz burada olsun. Siz de takdir edersiniz ki, eğitim öğretim dönemi olduğu için öğrencilerimiz mağdur olsun istemedik.  Sizlerin şahsında yetime sahip çıkan idarecilerimizi, öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum.” dedi.

İHH Yetim Birimi Başkanı Reşat Başer ise yoksul ülkelerin durumlarını anlattı. HSBYKV projesinin önemini ve projenin önemini özetledi.

Toplantıda ayrıca projenin önemini ve şeffaflık yönünü gösteren  İHH Genel Merkezi’n yaptırdığı ‘Mektup’ isimli bir kısa film gösterildi.. Filmin teması bir okulun destekledikleri yetimden gelen Arapça bir mektubu öğrencilerin okumak için verdikleri mücadeleyi anlatıyor. Film koordinatörleri ve misafirleri derinden etkiledi.

BAŞARILI OKULLARA PLAKET VERİLDİ

              HSBYKV projesinde başarılı 50 okula plaket verildi. Projede başarı kriteri öğrenci sayısına göre kendi ilçesinde, en fazla yetime sponsorluk yapan 50 okulun koordinatörüne ve ilçe koordinatörlerine plaket verildi. 

Haber Yazarı : Mustafa BALABAN

 

               22-02-2018


Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.