KAYSERİ İL MEM ARGE

DENEYAP Teknoloji Atölyeleri Öğrenci Seçme Sınavı Başvuruları Başladı.

30 ilde öğrencilerine teknoloji eğitimleri veren Deneyap Teknoloji Atölyeleri 3. fazda  27 ilde daha açılıyor. Öğrenciler, e-sınav ve uygulama sınavı olmak üzere iki aşamayı başarıyla tamamladıktan sonra Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim almaya hak kazanabilecek. 
DENEYAP Teknoloji Atölyeleri Öğrenci Seçme Sınavı Başvuruları Başladı.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri 3. fazda  27 İlde Daha Açılıyor 

30 ilde öğrencilerine teknoloji eğitimleri veren Deneyap Teknoloji Atölyeleri 3. fazda  27 ilde daha açılıyor. Öğrenciler, e-sınav ve uygulama sınavı olmak üzere iki aşamayı başarıyla tamamladıktan sonra Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim almaya hak kazanabilecek. 

Yeni açılacak atölyeler için ilk aşama olan e-sınav başvuruları başladı. 

Aşağıda belirtilen illerde öğrenim gören  4. sınıf, 5. sınıf, 8. sınıf, lise hazırlık sınıfı ve 9. sınıf öğrencileri e-sınava başvuru yapabilecek.

Başvuru alınacak iller:

Ankara, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzincan, Giresun, Hatay, İstanbul, Karaman, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mardin, Mersin, Ordu, Sivas, Şırnak, Tekirdağ, Van

Adayların elektronik ortamda yapılacak olan sınava ön başvurularını https://kys.turkiyeteknolojitakimi.org/ web sitesi üzerinden 30 Eylül 2021 saat 23.59'a kadar tamamlamaları beklenmektedir. 

Ön başvurusu onaylanan adaylara sınav salonu ve sınav saatini seçme imkanı sunulacaktır. Ön başvuru süreci tamamlandıktan sonra sınav yeri ve seans seçimi 1-30 Eylül 2021 tarihine kadar yapılabilecektir. Ön başvurusunu tamamladıktan sonra sınav salonu ve sınav saatini seçen adayların başvuru aşaması tamamlanmış olacaktır. Adayların başvuru sürecini KYS (Kurumsal Yönetim Sistemi)  https://kys.turkiyeteknolojitakimi.org/  üzerinden mutlaka takip etmeleri gerekmektedir.

Sınav, 02 Ağustos- 23 Ağustos tarihleri arasında 27 ilde belirlenecek merkezlerde seanslar halinde gerçekleşecektir. 

Sınav takvimi ve Deneyap Teknoloji Atölyeleri Öğrenci Seçme Sınavı Kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri Öğrenci Seçme Sınavına başvurmak için tıklayınız.

AYRINTILI AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı'nın 100 Günlük Eylem Planı çerçevesinde, Türkiye'nin yerli teknoloji gelişiminin Edirne'den Hakkâri'ye her ilde fırsat eşitliği sağlayarak uygulamaya geçebilmesini amaçlayan bu projeyle; geleceğin bilim insanlarını, araştırmacılarını, girişimcilerini keşfetmek ve geliştirmek amaçlanmaktadır. Proje Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı olarak 4 kurumun iş birliğiyle yürütülmektedir.

Proje kapsamında bilim ve mühendislik alanında ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağının yetişmesi için gelecek yüzyılın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, proje tabanlı ve günlük yaşam problemlerini ele alan kapsamlı ve yenilikçi bir eğitim modeli esas alınmaktadır. Gençlerimize "Tasarım ve Üretim", "Robotik ve Kodlama", "Elektronik Programlama ve Nesnelerin İnterneti", "Yazılım Teknolojileri", "Mobil Uygulama", "Siber Güvenlik", "Enerji Teknolojileri", "Havacılık ve Uzay Teknolojileri", "Yapay Zekâ", "Nanoteknoloji ve Malzeme Bilimi", "İleri Robotik" başlıklarında 36 ay boyunca ücretsiz olarak teorik ve uygulamalı eğitimler verilmektedir.

Projenin ilk aşamasında 12, ikinci aşamasında 18 ilde atölye faaliyete geçmiştir. Projenin üçüncü aşamasında ise aralarında Kayseri'nin de bulunduğu 27 ilimizde atölyelerin faaliyete geçirilmesi hedeflenmektedir. Bu iller; Ankara, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzincan, Giresun, Hatay, İstanbul, Karaman, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mardin, Mersin, Ordu, Sivas, Şırnak, Tekirdağ, Van olarak belirlenmiştir.

Eğitimler; ortaokul düzeyinde hâlihazırda 4. sınıf ve 5. sınıfta eğitim gören öğrencilere, lise düzeyinde ise 8. sınıf, 9. sınıf ve lise hazırlık sınıfında eğitim gören öğrencilere hitap edecek şekilde tasarlanmıştır. Projede bir yandan mekânsal hazırlıklar devam ederken bir yandan da Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim alacak öğrencilerin seçilmesi süreci yürütülmektedir. Bu doğrultuda merkezi sınav sistemine dayalı e-sınav yapılacaktır. 

Sınavın son başvuru tarihi 30 Eylül 2021 olarak belirlenmiştir. Deneyap Türkiye projesinin gerçekleşmesi için bu ilk aşamanın titizlikle yürütülmesi oldukça önemlidir.

 Adayların başvuru sürecini KYS (Kurumsal Yönetim Sistemi) https://kys.turkiyeteknolojitakimi.org/  üzerinden mutlaka takip etmeleri gerekmektedir.

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.